KALENDARIUM 

2017

DATUM

2017-02-19
Söndag

Sista anmälan: 2017-01-30

 

PLATS

Motala
Inbjudan
PM
Resultat

 

ANSVARIG RASKLUBB

PON-Unionen

DOMARE

Charlotta Mellin
Dansk-svensk gårdshund

Anna Dominiak, Polen
Övriga raser

 

2017-04-09
Söndag

Sista anmälan: 2017-03-20

 

Varberg
Inbjudan
PM
Resultat

 

Svenska Schapendoesklubben

Carina Andersson Rapp
Dansk-svensk gårdshund

Rob Douma, Nederländerna
Övriga raser

 

2017-05-25
Torsdag

Sista anmälan:
2017-05-05

 

Kolbäck
Inbjudan
PM
Resultat

 

Old English Sheepdog & Rasklubben för Gos d’Atura Català

Åsa Thunqvist
Dansk-svensk gårdshund

Regina Blessing, Tyskland
Övriga raser

 

2017-06-17
Lördag

Sista anmälan: 2017-05-29
Förlängd anmälan: 2017-06-02     Kl 24.00

 

Landskrona
Inbjudan
PM
Resultat

 

Svenska Serra de Aires Klubben

Eva Nielsen
Dansk-svensk gårdshund

Susan Kealy, Irland
Övriga raser

 

2017-07-14
Fredag

Sista anmälan: 2017-06-26

 

Piteå (fre kväll)
Inbjudan
PM
Resultat

 

Rasklubben för Dansk-svensk gårdshund

Hans Almgren
Alla raser

 

2017-08-25
Fredag

Sista anmälan: 2017-08-07

 

Ljungskile (fre kväll)
Inbjudan
PM
Resultat

 

Svenska Schipperke Ringen

Benny Blid von Schedvin
Alla raser

 

2017-10-07
Lördag

Sista anmälan: 2017-09-18

 

Uppsala
Inbjudan
PM
Resultat

 

Club Berger des Pyrénées

Vakant
Dansk-svensk gårdshund

Vakant
Övriga raser

 

2017-11-11
Lördag

Sista anmälan: 2017-10-23

 

Svedala
Inbjudan
PM
Resultat

 

Svenska Serra de Aires klubben

Vakant
Dansk-svensk gårdshund

Vakant
Övriga raser

 


RASSPECIALER

DATUM

2017-05-26  (fred)

2017-05-27  (lörd)

2017-07-02  (sönd)

2017-07-22/23  (lörd/sönd)

*
2017-08-05  (lörd)
*

*
2017-08-05  (lörd)

2017-08-12  (lörd)

PLATS

Norrtälje

Östervåla

Borås

Vårgårda

*
Vårgårda
*

*
Arboga

Askersund

ANSVARIG RASKLUBB

Club Berger des Pyrénées

Svenska Schipperke Ringen

PON-unionen

Rasklubben för Dansk-svensk gårdshund

Svenska Schapendoesklubben
*

*
Old English Sheepdog sällskapet

Rasklubben för Gos d’Atura Catala

DOMARE

Torbjörn Skaar

Anita Whitmarsh

Bengt-Åke Bogren

Ann-Chatrine Edoff

*
Anar Ilona Onstenk-Schenk, Holland (Hanar)
Rob Douma, Holland (Tikar)

Vakant

Nina Karlsdotter